Leczenie

Wodna rehabilitacja

Rehabilitacja to kompleksowe działania na rzecz osoby niepełnosprawnej które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej. Z roku na rok zwiększa się liczba osób wymagających rehabilitacji. Nie są to tylko osoby starsze. Coraz więcej osób młodych, nawet dzieci, wymaga pomocy fizjoterapeutów. Powodów tego jest wiele. Przede wszystkim zmniejsza się aktywność fizyczna, siedzą tryb życia, brak dbałości o prawidłową postawę ciała. Zarówno dzieci jak dorośli, spędzają wiele godzin przed komputerem czy telewizorem, najczęściej w nieprawidłowej pozycji. Odbywa się to kosztem ruchu na świeżym powietrzu i ćwiczeń fizycznych.

Basen

Środowisko wodne, ze względu na szereg cech różniących je od środowiska lądowego umożliwia samodzielne wykonywanie ćwiczeń osobom o znacznie obniżonej sprawności fizycznej. Woda wywiera bardzo pozytywny wpływ na działanie wielu układów, w tym szczególnie narządu ruchu. Ćwiczenia w wodzie zmniejszają bolesność stawów i mięśni. Obniżają napięcie mięśniowe, dzięki oddziaływaniu czynnika termicznego. Ćwiczenia w wodzie działają stymulująco również na wiele innych układów, takich jak układ nerwowy, układ trawienny oraz układ wydzielania wewnętrznego. Dzięki stymulacji układu krążeniowo oddechowego poprawia się ogólna wydolność organizmu. Temperatura wody, oraz długość przebywania w niej powinna być indywidualnie dobrana do konkretnej osoby.

Ostrożność

Mimo, iż ćwiczenia w środowisku wodnym mają duże korzyści rehabilitacyjne, konieczne jest zachowanie ostrożności z ich stosowaniem. Istnieje szereg czynników, które są przeciwwskazaniami do wodnej rehabilitacji. Dotyczą zarówno ćwiczeń w środowisku wodnym lub samego przebywania w wodzie. Podejmując decyzję o tego rodzaju rehabilitacji należy upewnić się, czy nie istnieją przeciwwskazania ze strony układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, dokrewnego, czy też innych do wykonywania wysiłków lub samego przebywania w środowisku wodnym, powodującym dodatni bądź ujemny bilans cieplny.

Udostępnij