Na czym polega profilaktyka ortodontyczna?

Ortodoncja Warszawa - Orthovision

Narząd żucia to organ, który bardzo szybko się wykształca. Oznacza to, że należy w jak najwcześniejszym rozwoju człowieka o niego zadbać. Wady zgryzu zazwyczaj rozpoznaje się u dzieci od 7 lat. Istnieją wady zgryzu spowodowane czynnikami genetycznymi, ale często wynikają z różnych czynników zewnętrznych.

W związku z tym niezwykle ważna jest profilaktyka ortodontyczna u niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

Noworodek – początki są najważniejsze

Już pierwsze karmienia naturalne wpływają na rozwój zgryzu u dzieci. Niemowlę należy karmić w pozycji pionowej – świetnym sposobem jest metoda „brzuch do brzucha”. Oznacza to, że główka dziecka nie powinna być w żaden sposób wygięta, a tworzyć z ciałem linię prostą. Jeśli maluszek jest karmiony butelką, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób jej trzymania. Najlepiej robić to pod kątem 45 stopni, czyli trzymać ją nieco powyżej ust niemowlęcia.

Smoczki – które nie wyrządzą krzywdy?

Ortodoncja jasno mówi, że smoczki nie są najlepszym wyborem dla dzieci. Niestety mogą one powodować doprawdy wiele poważnych wad zgryzu, a dodatkowo uzależniają dzieci. Później rodzicom jest coraz ciężej odstawić smoczek, co niestety nie służy dziecku. Wiadomym jednak jest fakt, że znacznie większa część rodziców decyduje się na smoczek. Warto w takim razie rozsądnie go wybrać. Najlepsze są smoczki, które jak najwierniej odwzorowują budowę kobiecego sutka.

Przedszkole a profilaktyka ortodontyczna

W późniejszym rozwoju dziecka bardzo ważny jest tor oddechu. Niestety dzieci często chorują, szczególnie w przedszkolach, potrafią całą zimę mieć katar. Do tego dochodzą alergie, które również powodują katar. W ten sposób dzieci uczą się oddychać wyłącznie ustami co jest niestety bardzo niezdrowe. W związku z tym istotne jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób dziecko oddycha i ćwiczenie z nim prawidłowego oddechu. Dodatkowo znaczenie w profilaktyce ortodontycznej mają takie rzeczy jak:

  • prawidłowe mycie zębów,
  • wczesne leczenie próchnicy i jej przeciwdziałanie,
  • częste oczyszczanie aparatu ortodontycznego

 

Ortodoncja Warszawa – Orthovision