LeczenieZdrowie

Na czym polega profilaktyka ortodontyczna?

Na czym polega profilaktyka ortodontyczna?

Narząd żucia wykształca się bardzo szybko. Oznacza to, że należy zadbać o niego w jak najwcześniej. Wady zgryzu zazwyczaj rozpoznaje się u dzieci od 7 roku życia. Istnieją wady zgryzu spowodowane czynnikami genetycznymi, ale często wynikają z różnych czynników zewnętrznych. W związku z tym niezwykle ważna jest profilaktyka ortodontyczna u niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

Noworodek – początki są najważniejsze

Już pierwsze karmienie wpływa na rozwój zgryzu u dzieci. Niemowlę należy karmić w pozycji pionowej – świetnym sposobem jest metoda „brzuch do brzucha”. Oznacza to, że główka dziecka nie powinna być w żaden sposób wygięta, a tworzyć z ciałem linię prostą. Jeśli maluszek jest karmiony butelką, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób jej trzymania. Najlepiej robić to pod kątem 45 stopni, czyli trzymać butelkę nieco powyżej ust niemowlęcia.

Jakie smoczki nie wyrządzają krzywdy?

Ortodoncja jasno mówi, że smoczki nie są najlepszym wyborem dla dzieci – mogą one powodować wiele poważnych wad zgryzu i są bardzo uzależniające. Niestety te informacje wciąż nie są powszechnie znane, dlatego tak wielu rodziców decyduje się na smoczek. Warto w takim razie rozsądnie go wybrać. Najlepsze są smoczki, które jak najwierniej odwzorowują budowę kobiecego sutka.

Przedszkole a profilaktyka ortodontyczna

W późniejszym rozwoju dziecka bardzo ważny jest tor oddechu. Szczególnie w przedszkolach dzieci są bardzo narażone na choroby i alergie, które powodują katar. Przez zatkany nos, uczą się oddychać wyłącznie ustami, co jest bardzo niezdrowym nawykiem. W związku z tym istotne jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób dziecko oddycha i ćwiczenie z nim prawidłowego oddechu. 

Dodatkowo znaczenie w profilaktyce ortodontycznej mają takie rzeczy jak:

  • prawidłowe mycie zębów,
  • wczesne leczenie próchnicy i jej przeciwdziałanie,
  • częste oczyszczanie aparatu ortodontycznego
  • Leczenie
  • Zdrowie

Po więcej informacji na temat profilaktyki ortodontycznej można znaleźć na stronie: https://3gdentist.eu/services/ortodoncja/

Udostępnij