Wiedza

Czym jest panorama zębów?

Czym jest panorama zębów?

Podstawową zachowania zdrowego uzębienia przez wiele lat jest profilaktyka. Wiele osób zapomina o regularnej kontroli stanu swoich zębów. Bardzo często lekceważone są również pierwsze oznaki problemów z zębami. Warto wiedzieć, że stan uzębienia można ocenić na podstawie zdjęcia pantomograficznego, czyli tzw. panoramy zębów.

W jakim celu wykonuje się panoramę zębów?

Zdjęcie pantomograficzne (pantomogram) jest podstawą w diagnostyce stomatologicznej. Na podstawie tego badania można ocenić stan uzębienia i podjąć decyzję o metodzie leczenia. Tego rodzaju zdjęcie RTG zębów powinno się więc wykonywać na początkowym etapie diagnostyki stomatologicznej. Zdjęcie pantomograficzne przedstawia wszystkie zęby pacjenta, również te, które nie są jeszcze widoczne w jamie ustnej. Ukazuje ono żuchwę, szczękę, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Ponadto, na podstawie panoramy zębów, można określić m.in. kierunek wyrzynania się zębów, przebieg kanałów zębowych oraz nieprawidłowości w budowie uzębienia.

Gdzie można wykonać panoramę zębów?

Panoramę zębów można wykonać w pracowniach RTG. Pamiętać jednak należy, że wymienione badanie wykonuje również coraz więcej gabinetów stomatologicznych w Polsce. Wykonanie takiego badania, jak panorama zębów w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku jest więc możliwe w gabinecie dentystycznym. Warto wiedzieć, że badanie jest bezpieczne dla zdrowia, a zdjęcie dostępne jest po chwili od wykonania. Jak wspomniano wcześniej, w wielu lokalizacjach znajdują się gabinety, gdzie bez problemu można zrobić można zdjęcie pantomograficzne. Gabinety stomatologiczne w większych miastach są coraz lepiej wyposażone. Przykładowo na wykonanie takiej usługi jak panorama zębów Kraków oferuje wiele możliwości.

Jak zaznaczono na wstępie, regularne badanie stanu uzębienia jest konieczne, aby cieszyć się zdrowymi zębami przez wiele lat. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że najlepiej, jeśli kontroli stanu uzębienia dokonuje doświadczony stomatolog, posiadający w swoim gabinecie właściwy sprzęt, którym może wykonać nie tylko niezbędne zabiegi leczenia czy higienizacyjne, ale także np. zdjęcie pantomograficzne.

Udostępnij