Terapia kranio-sacralna to nowoczesna, nieinwazyjna metoda terapii manualnej, która przywraca prawidłowe mechanizmu autoregulacyjne organizmu. Opracowanie tej metody zawdzięczamy Williamowi G. Sutherlandowi, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku potwierdził swoje przypuszczenia odnoszące się do hipotezy, iż kości czaszki mogą wykonywać względem siebie określone ruchy. Opracowana przez niego metoda miała koncentrować się na prawidłowym oddziaływaniu opony twardej na kości czaszki.
Jak przebiega terapia kranio-sacralna?
Układ cranio-sakralny pracuje w określonych cyklach. Jeden cykl dzieli się na dwie części: pierwszą z nich jest produkcja płynu mózgowo rdzeniowego, drugą resorpcja powstałego płynu. Opona mózgowa oraz przylegające do niej kości mimo zwartej struktury wykazują na tyle wysoką elastyczność, że są w stanie dopasować się do powstających zmian ciśnieniowych wywoływanych ruchem płynu mózgowo-rdzeniowego. Zdarzają się sytuacje w których organizm nie jest w stanie przystosować się do zmian ciśnieniowych, co jest bezpośrednią przyczyną odczuwania dyskomfortowego ucisku na mózg oraz rdzeń kręgowy. Pacjent odczuwa wówczas ogólne pogorszenie stanu zdrowia, mogą pojawić się również różne zaburzenia na poziomie anatomicznym a także fizycznym.
Terapia kranio-sacralna dedykowana jest:
- osobom cierpiącym na autyzm;
- osobom cierpiącym na dziecięce porażenie mózgowe;
- osobom ze stwierdzonym ADHD;
- osobom z zaburzeniami koncentracji;
- osobom z zaburzeniami emocjonalnymi;
- kobietom po urazach okołoporodowych.
Jakich efektów można spodziewać się po zakończonej terapii kranio-sacralnej?
Kilka lat temu specjaliści z austriackiego uniwersytetu medycznego przeprowadzili testy, które miały na celu praktyczne potwierdzenie skuteczności leczenia opracowaną metodą kranio-sacralną. W badaniu wzięło udział pięćdziesiąt osób w różnym wieku, z różnymi schorzeniami i różnej płci.
Osiemdziesiąt procent badanych potwierdziło, że po zakończonej terapii ustały:
- bóle głowy oraz nawracające migreny;
- choroby otolaryngologiczne;
- omdlenia, zaburzenia pamięci oraz zawroty głowy;
- stany depresyjne, lękowe i nerwicowe;
- dolegliwości związane z urazami mającymi miejsce w przeszłości;
- dolegliwości bólowe o niezlokalizowanym pochodzeniu.
Terapia kranio-sacralna zyskuje w Polsce coraz większą popularność. W jej prowadzeniu specjalizują się wykwalifikowani specjaliści z zakresu fizjoterapii w całym kraju. Zważywszy na potencjalną skuteczność tej metody terapii manualnej propagowanie jej popularności zdaje się być całkowicie zasadne. Jeśli pragniesz uczestniczyć w szkoleniu z leczenia terapią kranio-sacralna zajrzyj na stronę Top School.