LeczenieZdrowie

Czy z alkoholizmu można się wyleczyć?

Czy z alkoholizmu można się wyleczyć?

Alkoholizm to niezwykle poważna i ciężka choroba, a najgorsze w niej jest to, że nie da się całkowicie z niej wyleczyć. Osoba, która pokonała nałóg, nie może powiedzieć, że jest od niego całkowicie wolna, gdyż już na zawsze będzie zagrożona powrotem do nałogu, mówi się jedynie o „trzeźwych” czy „niepijących” alkoholikach. Dlatego najlepiej jest nie dopuszczać do tego, by okazjonalne picie alkoholu przemieniło się w coś, bez czego nie można się obyć i co dewastuje całe życie. Kiedy zaś dostało się w szpony nałogu, trzeba tak pokierować swym postępowaniem, by już nigdy nie wrócić do pokonanego uzależnienia.

Leczenie alkoholizmu – tylko pod okiem fachowca

Chcąc mieć duże szanse na wyjście z nałogu i jeszcze większe na to, by nigdy do tego nie wrócić, najlepiej jest od razu zdecydować się na skorzystanie z fachowej pomocy zamiast podejmowania samodzielnych prób wyjścia z nałogu. Jest to niemożliwe prawie zawsze, niemniej osoby uzależnione nierzadko tego próbują. Niestety, po krótszym bądź dłuższym czasie ulegają chęci napicia się, a takie nieudane próby fatalnie wpływają na ich samopoczucie. Odbierają im pewność siebie, ukazują je we własnych oczach jako osoby słabe i wyrabiają w nich przekonanie, że nie są one w stanie pokonać nałogu, nie warto więc już próbować. Może to też prowadzić do poważnych załamań, a nawet autodestrukcyjnych zachowań, szczególnie gdy alkoholik ma świadomość, że mocno zawiódł swoich bliskich. Oczywiście ma to też zły wpływ na zdrowie. Alkoholik, który przez jakiś czas wstrzymywał się od picia, zwykle nie żałuje sobie alkoholu gdy do niego wróci, a to może prowadzić nawet do zatrucia.

Terapia alkoholowa pozwala zaś już od początku wytrwać w postanowieniu – choć oczywiście wszystko zależy od samego uzależnionego. Leczenie nigdy nie będzie skuteczne jeśli dana osoba nie będzie sama chciała pokonać nałogu. Niemniej terapeuta pokaże jej, do czego doprowadziło ją i jej bliskich uzależnienie od alkoholu i pomoże zbudować podwaliny wolnego od niego życia.

Udostępnij