Choroby

Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka

Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie alkoholu – szczególnie w większych ilościach – może mieć bardzo zły wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. A dolegliwości i chorób wywoływanych przez tę używkę jest bardzo dużo i warto mieć tego świadomość.

Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do wielu problemów natury zdrowotnej. Skala tego problemu w naszym kraju jest ogromna, dlatego nie należy lekceważyć już pierwszych objawów choroby alkoholowej u naszych najbliższych. Początkowo będzie to rozdrażnienie czy nieustająca potrzeba wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu, ale to szybko może ewoluować w wyniszczające organizm uzależnienie. Alkohol ma negatywny wpływ na niemalże wszystkie nasze organy, ale – szczególnie na początku – najbardziej narażona jest wątroba, później należy obawiać się o nerki i żołądek. Kolejne etapy uzależnienia osłabiają organizm, co może doprowadzić do licznych infekcji. Alkohol niezwykle negatywnie wpływa również na krążenie i pracę serca.

Zdrowo czy nie?

W powszechnej opinii spożywanie niewielkich dawek alkoholu może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. W niektórych sytuacjach to prawda, ale jego całkowite odstawienie na pewno nie sprawi, że nasze zdrowie się osłabi. Zdecydowanie – jeśli ktoś ma chęć – można od czasu do czasu skusić się na lampkę wina do obiadu, czy małe piwo w upalny dzień, ale kiedy ilości spożywanego codziennie alkoholu regularnie rosną, możemy mieć poważny problem. Istotna jest kontrola własnych potrzeb i spożywanego alkoholu. Kiedy będzie on dostarczany w coraz większych ilościach, będziemy nadmiernie obciążali nasze nerki i wątrobę, co może w przyszłości zaowocować poważnymi problemami i dolegliwościami. Osoby spożywające alkohol częściej cierpią na nowotwory.

Nie warto!

Problem alkoholowy to nie tylko ogromne obciążenie organizmu prowadzące do licznych, poważnych chorób, ale również prosta droga do wykluczenia społecznego i straty rodziny oraz pracy. Osoby zmagające się z problemem alkoholizmu często nie radzą sobie ze swoim życiem, a swoje problemy starają się topić w ogromnych ilościach alkoholu. To wszystko doprowadza do zepchnięcia ich na margines społeczny i poważnych problemów. Kiedy więc dodamy do tego te zdrowotne, widzimy jednoznacznie, że używka ta nie niesie za sobą zbyt wielu pozytywów. Zdecydowanie więc trzeba, gdy widzimy, że picie zaczyna się wymykać spod kontroli, reagować i je ograniczać. W pewnych sytuacjach nie będzie ono groźne, ale kiedy granica zostanie przekroczona – może być już za późno, żeby wrócić do normalności.

P.K.U. Terapie „Tu i Teraz”

Udostępnij