Powrót mody na piłki rehabilitacyjne

Mimo coraz większego wyboru zaawansowanego sprzętu do fitnessu, nietrudno zauważyć, że do łask trenerów wracają ostatnimi czasy piłki rehabilitacyjne. Jak się okazuje często proste rozwiązania pozwalają osiągnąć o takie same, a nawet o wiele lepsze efekty niż drogie maszyny, a na dodatek – w przeciwieństwie od wielofunkcyjnych robotów – nie odstraszają początkujących fanów dbania o formę.

Piłka, czyli przenośna siłownia

Piłki rehabilitacyjne mają sporo zwolenników, ponieważ można z nimi ćwiczyć praktycznie wszędzie. W domu, w plenerze i na sali czy siłowni. Są lekkie, a żeby je ze sobą zabrać wystarczy zwykły plecak. Wystarczy odpowiednio dobrać zestaw ćwiczeń, a w ciągu półgodziny możemy rozciągnąć wszystkie partie mięśni. Piłka rehabilitacyjna wymusza napięcie wielu grup mięśni – dzieje się tak dlatego, że ciągły balans okrągłego przedmiotu sprawia, że musimy utrzymywać równowagę. Z drugiej strony ten typ aktywności ruchowej prawie w ogóle nie męczy (to także bez wątpienia przyczyniło się do wielkiego powrotu piłek do fitnessowego niezbędnika).

Rodzaje ćwiczeń

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń, w których wykorzystuje się piłki lekarskie są klasyczne brzuszki. Dzięki zastosowaniu elastycznej piłki nasze mięśnie pracują zupełnie inaczej – muszą się mocniej napiąć co zwiększa skuteczność treningu.

Dużą popularnością cieszą się też wszelkiego rodzaju ćwiczenia w czasie których musimy rozciągać poszczególne części ciała jednocześnie leżąc (plecami lub brzuchem) na piłce – sprzyja to zachowaniu prawidłowej postawy i utrzymywaniu odpowiedniego napięcia mięśni.

Trzeci bardzo popularny typ to trening zachowania równowagi. Szczególnie polecany jest nie tyle tym, którzy mają problemy z błędnikiem, ile osobom które chcą poprawić ogólną koordynację zanim zabiorą się za bardzie wymagające formy aktywności.

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia pomagające kształtować sylwetkę – także i tu piłka okazuje się nie zastąpiona – to, co widać na filmiku poniżej to jedynie niewielka próbka.

Przeczytaj również: Ile przeciętnie trwa rehabilitacja?