Negatywne skutki picia alkoholu

Wszystko jest dla ludzi, w tym także alkohol. Trzeba jednak pamiętać, że w piciu należy zachować zdrowy umiar, ponieważ zbyt duże dawki alkoholu mają szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która wymaga leczenia. Sama w sobie nie jest śmiertelna, ale skutki nadużywania alkoholu mogą mieć bardzo negatywny wpływ na mózg, narządy wewnętrzne, samopoczucie, skórę czy relacje. Alkoholizm w swoim patologicznym wymiarze doprowadza do zaniedbań i upośledzenia wielu ośrodków w ludzkim organizmie. Abstrahując od fizycznych dolegliwości związanych z nadużywaniem alkoholu, w przypadku alkoholizmu chory traci kontakt z otoczeniem, ponieważ potrzeba picia jest u niego najsilniejsza.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu wymaga sporo zaparcia i motywacji. Przede wszystkim osoba uzależniona musi zdać sobie sprawę ze swojej choroby, to jest pierwszy i najważniejszy krok do podjęcia leczenia. Niestety w wielu przypadkach uzależniona osoba nie zdaje sobie sprawy z rangi problemu albo nie chce podjąć leczenia. W takim przypadku konieczne jest wsparcie bliskich. Warto też zauważyć, że jednym z lepszych rozwiązań jest prywatny ośrodek dla osób uzależnionych, gdyż w takim miejscu dana osoba będzie pod opieką specjalistów i terapeutów i praktycznie na każdym kroku będzie mogła przedyskutować swój problem.

Bardzo dużo zależy od motywacji danej osoby i zrozumienia przez nią istoty problemu, dlatego też rozmowy z profesjonalnymi terapeutami są konieczne dla utrzymania prawidłowego kierunku terapii. Terapia alkoholowa zazwyczaj trwa kilka tygodni, jednakże warto pamiętać, że dana osoba już na zawsze pozostanie alkoholikiem (z tym że nie spożywającym alkoholu) więc ciągłe wsparcie bliskich jest konieczne w stałej walce z nałogiem. Terapia nakieruje daną osobę na właściwy tor i pokaże narzędzia, którymi można walczyć z alkoholizmem. Alkoholizm jest chorobą, więc warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, niż walczyć z nią na własną rękę.

Ośrodek leczenia uzależnień Terapie „TU i TERAZ”