Wiedza

Metoda NDT BOBATH – cele, zasady i założenia metody

Metoda NDT BOBATH – cele, zasady i założenia metody

Metoda NDT Bobath rozwijając skrót to z ang. neuro-developmental treatment – terapia neuro-rozwojowa. Jest to metoda, która cały czas się rozwija i pozwala na rehabilitacje neurologiczną zarówno dorosłych jak i dzieci. Jeśli chodzi o samą nazwę, czyli Bobath to nie jest to żaden skrót, tylko po prostu pochodzi od nazwiska małżeństwa, które to wymyśliło tę metodę leczenia.

Cele metody NDT Bobath

Osoby, które są najczęściej po udarze mają zostać przywrócone do prawidłowego funkcjonowania. Skupia się ona przede wszystkim na przywróceniu odpowiednich nawyków ruchowych, które zostały rozbite przez chorobę.

Zasady

1. Normalizowanie napięcia mięśniowego.
2. Minimalizowanie odruchów, które są nieprawidłowe dla człowieka.
3. Kontrola postawy, a także praca nad prawidłowymi ruchami organizmu.
4. Zdobyte umiejętności dziecko lub dorosły zaczyna wykonywać w praktyce, będąc na zajęciach lub w domu (terapia zajęciowa).

Założenia metody NDT Bobath

Metoda ta zakłada, że każdy organizm, który został dotknięty udarem można wyleczyć i przywrócić go do prawidłowego funkcjonowania. Jest bardzo dużo przypadków, które potwierdzają działanie tej metody, a także pokazują, że problemy neurologiczne wcale nie oznaczają końca życia i można z powodzeniem dalej prawidłowo funkcjonować.

NDT Bobath pozwala uwzględnić czynniki środowiskowe i przystosować osobę chorą do funkcjonowania w grupie rówieśniczej, a także dzięki ciężkiej pracy pozwoli na odnalezienie się osoby w życiu.

Podsumowując, problemy neurologiczne wcale nie oznaczają, że nie da się już prawidłowo funkcjonować i dzięki odpowiedniemu podejściu, a także odpowiedniemu leczeniu będzie można prawidłowo funkcjonować w normalnym życiu. Warto od razu po zauważeniu problemu udać się do lekarza, bo czym wcześniej zauważy się problem to tym szybciej będzie go można w przyszłości wyleczyć. Metoda NDT Bobath posiada cztery zasady, które kierują całym leczeniem. Od wielu lat metoda ta sprawdza się i jest wiele osób, które dzięki tej metodzie prawidłowo funkcjonuje.

Udostępnij