ChorobyLeczenieZdrowie

Mastektomia – i co dalej?

Mastektomia – i co dalej?

Mastektomia jest radykalną operacją usunięcia całej piersi. Wykonywana jest w związku z wykryciem raka piersi, w sytuacji, gdy zmiany objęły więcej, niż jedną ćwiartkę gruczołu piersiowego. Może być także stosowana w sytuacji, gdy pacjentka ma bardzo małe piersi i usunięcie tylko części gruczołu nie jest możliwe. Usunięciu piersi może towarzyszyć również usunięcie węzłów chłonnych pod pachą.

Sprawność po operacji

Różowa wstążka - symbol solidarności z chorymi na raka piersi
Różowa wstążka – symbol solidarności z chorymi na raka piersi

Po przeprowadzonej operacji pożądane jest, aby pacjentka powróciła do normalnego życia. Niezbędne jest w związku z tym przywrócenie sprawności.

Ćwiczenia po mastektomii można rozpoczynać zaraz po zabiegu. Oczywiście, na początku będą to ruchy bardzo proste, wymagające np. zginania palców dłoni czy delikatnego podnoszenie i wstrząsania ręką w górze .Z czasem przechodzi się do gimnastyki angażującej stawy barkowe.

Rehabilitacja po mastektomii na początkowym etapie powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, potem ćwiczenia można już wykonywać samodzielnie w domu.

Gimnastyka pozwala nie tylko na odzyskanie pełnej sprawności, jest również pomocna w zapobieganiu wystąpienia obrzęku limfatycznego, Obrzęk ten pojawia się na skutek gromadzenia się chłonki w tkance podskórnej, co jest konsekwencją usunięcia węzłów chłonnych. Aby temu przeciwdziałać, ważne jest, aby były przestrzegane zalecenia po mastektomii, np. dotyczące ruchu i wykonywania masażu.

Wszechstronna terapia

Prowadzenie rehabilitacji ruchowej po operacji w celu odzyskania sprawności fizycznej ma znaczenie nie tylko dla ciała. Odzyskanie formy i swobody ruchu ma ogromny udział w odzyskiwaniu równowagi psychicznej.

Doświadczenie choroby nowotworowej jest wiąże się silnym stresem, przygnębieniem, czasami depresją. Ruch jest jednym z najlepszych lekarstw.

Nie należy również zapominać o wsparciu psychologicznym. Niezwykle ważna jest pomoc i akceptacja ze strony najbliższych, można również korzystać z pomocy profesjonalnych psychoonkologów oraz specjalnych programów psychoterapeutyczmych.

Więcej na RehabilitacjaRST

Udostępnij