Leczenie

Masaż klasyczny jako jedna z metod rehabilitacji

Masaż klasyczny jako jedna z metod rehabilitacji

Masaż klasyczny od lat stosowany jest jako jedna z najczęstszych metod rehabilitacji. Czy rzeczywiście taka forma ucisku mięśni jest odpowiednia na każdy problem? Czy rehabilitanci powinni proponować inne rozwiązania czy właśnie zaczynać od masażu i następnie przechodzić do bardziej zaawansowanych technik?

Masaż klasyczny każdemu kojarzy się z fizjoterapią. Nie bez powodu, już na studiach osoby, które wybrały sobie ten kierunek, w pocie czoła uczą się ludzkiego ciała, niczym studenci medycyny. Poznają zależności między mięśniami, sposób funkcjonowania układów kostnych, tego jak ścięgna się zachowują przy określonym wysiłku czy ucisku. W rezultacie są idealnie przygotowani pod względem teoretycznym do zajęć praktycznych.

Masaż klasyczny dobry na start

Kolejną rzeczą, jakiej uczą się na fizjoterapii jest stosowanie masażu klasycznego. Jest to jedna z najstarszych technik rehabilitacyjnych, pomagających w pozbywaniu się bóli różnego pochodzenia, ale również rozluźniania się oraz wzmacniania tych części ciała, które wymagają odrobiny pracy. Jak to jest możliwe? Zapytaliśmy doświadczonego fizjoterapeutę!

„Masaż klasyczny od lat cieszy się dużą popularnością, nie dlatego, że jest to najstarsza metoda. Jak w medycynie – zanim przejdziemy do operacji czy zaawansowanych zabiegów, trzeba wykorzystać te mniej inwazyjne metody, które w 70% okazują się wystarczające lub tworzą odpowiednie podstawy do dalszych procesów. Tak samo jest z masażem – rozluźnia ciało, tworzy podwaliny pod kolejne zabiegi i ćwiczenia i przede wszystkim dla nas – fizjoterapeutów jest to doskonałe źródło informacyjne o stanie zdrowia naszego pacjenta. Wiemy z kim mamy do czynienia. W jakim stanie są mięśnie, ścięgna, gdzie są problemy, które zbyt długo były pomijane przez tych ludzi. Wtedy możemy obrać dobry plan na dalsze leczenie, aby nie szkodzić tylko szybko doprowadzić do zdrowia i świetnej formy!”

Ważną rzeczą, o której nie można zapominać przy stosowaniu masażu klasycznego jest czas. Wiele osób chce widzieć efekty już po pierwszej sesji, a często jest to niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ ludzkie ciało wykształca się całe życie, mięśnie często zastygają, podczas pracy i trzeba czasu oraz silnej woli, aby odmienić ten stan. Robiąc coś na siłę, szybko i bez zastanowienia, możemy zrobić sobie więcej krzywdy, jak pożytku. Dlatego trzeba słuchać zaleceń fizjoterapeuty i wykonywać jego polecenia oraz stosować się do zaleceń kolejnych zabiegów czy masaży klasycznych.

Dodatkowo o masażu klasycznym możesz przeczytać na stronie Rehabilitacja RST

Udostępnij