Kinesiotaping

Współczesna fizjoterapia dysponuje wieloma technikami – niektóre zyskały na znaczeniu niedawno, inne funkcjonują już od wielu lat i cieszą się niezmiennym zainteresowaniem do dziś. Specjaliści ciągle dopracowują nowe metody – ostatnimi czasy popularne stało się plastrowanie dynamiczne, czyli inaczej kinesiotaping.

W skrócie: jest to technika terapeutyczna polegająca na oklejeniu taśmami lub plastrami części ciała dotkniętych schorzeniem. Są to plastry o specjalnej strukturze, które swoją skuteczność zawdzięczają naturalnym możliwościom regeneracyjnym organizmu, wspomaganym medycyną klasyczną. Połączenie tych dwóch składowych sprawiło, że kinesiotaping nie jest już tylko popularny wśród sportowców i osób aktywnych, ale służą także do celów leczniczych w powszechnym zastosowaniu.

Metoda ta została wynaleziona przez dr. Kenzo Kase już ponad kilkadziesiąt lat temu, jednak teraz znalazła szersze zastosowanie w fizjoterapii. Mimo, iż sama nazwa wydaje się brzmieć nieznajomo, to z pewnością wiele osób z samą metodą już zetknęło. Kolorowe plastry na ciałach sportowców, to właśnie to, o czym mowa.

Na czym dokładnie polega plastrowanie dynamiczne? Nie jest to oczywiści przypadkowy wybór miejsca i sposobu naklejania taśm – terapeuta musi stosować się ściśle do wskazówek. Istotą metody jest zniwelowanie napięć mięśniowych, dzięki temu zauważalnie wzrastają ich możliwości, siła oraz zakres ruchu. Innymi efektami stosowania plastrów, w wyniku naciągnięcia się skóry, jest pobudzenie działania układu limfatycznego i usprawnienie krążenia. Taśmy wpływają również na zmniejszenie odczuwania bólu, który potrafi być czasem bardzo dotkliwy. Jeśli chodzi o stawy, to w wyniku stosowania metody, koryguje się ich położenie, co wpływa dodatnio na ich pracę. Nic więc dziwnego, że kinesiotapig jest tak lubiany przez sportowców – w prosty i legalny sposób można skutecznie zwiększyć możliwości ludzkiego organizmu.

Plastry nie wywołują efektów ubocznych – w miejscu ich naklejania nie powinny się ujawniać żadne reakcje alergiczne, odparzenia, czy inne dolegliwości związane z ich naklejeniem.

Kinesiotaping jest to przede wszystkim metoda uniwersalna i naturalna – mogą ją stosować pacjenci w każdym wieku, niezależnie od stopnia aktywności ruchowej. Jest dobrze tolerowana, odpowiednia jako wspomaganie innych metod rehabilitacji, a w przypadku przeciwwskazań zastosowania pozostałych technik, ta może być bez obaw stosowana zamiennie. Plastry nie są drogie, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną formą terapii. Działają praktycznie całą dobę, a efekt leczenia utrzymuje się nawet po zdjęciu plastrów.

Plastrowanie dynamiczne to skuteczna alternatywa dla bardziej inwazyjnych rodzajów terapii, dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości mięśniowych, warto skorzystać z usług doświadczonych fizjoterapeutów. Cenionych specjalistów w dziedzinie kinesiotapingu znajdziemy w Centrum rehabilitacji i poradnia rehabilitacyjna RST w Krakowie.