Kiedy powinieneś rozpocząć terapię alkoholową?

terapia dla alkoholików

Czy weekendowy drink ze znajomymi to powód do strachu? A czy picie na lepszy humor jest już prostą do terapii alkoholowej? No właśnie – kiedy zaczyna się problem, który trzeba leczyć. Czy i Ty zastanawiałeś się czy to najwyższa pora na to, żeby odstawić drinka i przemyśleć swoje postępowanie? Zobacz i upewnij się czy już masz problem, czy jeszcze nie!

terapia dla alkoholików

Prawda jest taka, że problem z alkoholem może mieć każdy. Gdzieś w naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, że najczęściej chorują na to osoby, które mieszkają na ulicy, na wsi, są stare, schorowane lub bez pracy. Jest to podstawowy błąd. Jak grypa – alkoholizm może dotknąć każdego. Profesora z wyższej uczelni, piątkową uczennicę, która nie objawiała żadnych problemów swoim rodzicom, dobrze usytuowane małżeństwa czy nawet polityków. Każdy może ulegać pokusom i sięgać po jednego za dużo drinka i ze zbyt dużą częstotliwością.

Kiedy powinieneś rozpocząć terapię alkoholową?

Picie okazjonalne – do towarzystwa nie jest groźne, ale pod pewnymi warunkami, bo i tutaj łatwo o przesadę. Jeżeli jest to jeden drink, łatwo jest Ci odmówić, sięgnąć po coś bezalkoholowego, możesz mieć świadomość, że problem jest daleko, a Ty wciąż jesteś bezpieczny. Jednak – gdy zaczynasz przesadzać z ilością, nawet przy rzadkich okazjach. Rano wstajesz z bólem głowy, doświadczasz kaca po każdym, nawet towarzyskim piciu, powinna to być lampka ostrzegawcza, że czas coś zmienić. Prawda jest też taka, że realny problem robi się, gdy coraz częściej sięgasz po alkohol i starasz się to usprawiedliwiać, bo była jakaś okazja. Często mocno naciągana, taka, że nie jest to logiczny powód do sięgnięcia nawet po małego drinka. Kaca doświadczasz coraz częściej, kłócisz się z rodziną, zaniedbujesz swoje obowiązki.

Może jest to ciężkie do zaakceptowania – ale to jest właśnie ten krytyczny moment, w którym powinno się poprosić o pomoc. Będzie tylko gorzej, uzależnienie będzie się pogłębiać i powodować coraz większe kłótnie. Nie można pozwolić narastać randze alkoholizmowi, bo im wcześniej rozpocznie się terapię, tym łatwiej i szybciej z niej można wyjść. Jednak od tego czasu drinki i wszystko co ma procenty będzie zabronione!

Więcej na temat terapii dla alkoholików przeczytasz na stornie: http://www.alkoholizm.org.pl/