Jak długo trwa i z czym się wiąże rehabilitacja kręgosłupa?

Bóle pleców spowodowane zwyrodnieniem kręgosłupa dotyczą większości dorosłych Polaków i Polek. Wiele z tych zmian jest tak daleko posuniętych, że wymagają interwencji chirurgicznej. Jednak na operacji nie kończy się rehabilitacja kręgosłupa. By utrzymać stan po operacji należy jak najszybciej rehabilitować kręgosłup po powrocie do domu. Jak rehabilitować kręgosłup po operacji i czy trzeba zmienić dotychczasowe nawyki?

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa?

Jedną z pierwszych czynności, jakie można wykonywać po operacji jest stosowanie na zmianę ciepłych i zimnych okładów na plecy. Zimne okłady powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie odczuwanego bólu, natomiast ciepłe okłady przyspieszają gojenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

W przebiegu domowej rehabilitacji należy się kontrolować w wykonywaniu codziennych czynności. Najlepiej nie nosić żadnych ciężkich rzeczy, by dodatkowo nie obciążać słabych jeszcze mięśni kręgosłupa. Dotychczasowy materac lepiej zamienić na materac ortopedyczny, który pozwala na właściwe dopasowanie się do ciała podczas snu. Każde wstawanie z łóżka należy poprzedzić przekręceniem się na bok i swobodnym opuszczeniem nóg przy zachowaniu nieruchomego i sztywnego kręgosłupa. Także w przypadku siedzenia należy zachować proste plecy. Należy unikać miękkich sof i kanap na rzecz twardych krzeseł oferujących dobre podparcie.

Odpoczynek i proste ćwiczenia to podstawa

Zastanawiając się jak rehabilitować kręgosłup po operacji powinniśmy się skierować do fizjoterapeuty, ponieważ tylko ćwiczenia dopasowane indywidualnie pozwolą utrzymać lepszy stan kręgosłupa po operacji. Oprócz prostych ćwiczeń wzmacniających plecy można się wspierać matami masującymi zasilanymi prądem elektrycznym. Nie zastąpią one co prawda fachowego masażysty, lecz z pewnością poprawią krążenie i ruchomość poszczególnych kręgów. Na dalszych etapach rehabilitacji, dozwolone aktywności sportowe to bieganie, pływanie lub jazda na rowerze.

To jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa, zależne jest od odcinka kręgosłupa, którego dotyczyła operacja. W przypadku odcinka szyjnego należy zwiększyć ruchomość kręgów szyjnych poprzez skręty głowy w prawo lub lewo, a także dotykanie brodą do mostka i odchylanie głowy w tył i patrzenie na sufit. W przypadku odcinka lędźwiowego lub piersiowego pomocne będą ćwiczenia typu koci grzbiet i skłony rozciągające plecy. Dodatkowo, należy pamiętać, że zdrowy kręgosłup to także silne mięśnie brzucha, których nie należy pomijać przy rehabilitacji kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa – Kraków
Centrum Rehabilitacji Open Medical