Ile przeciętnie trwa rehabilitacja?

W różnych przypadkach życiowych istnieje potrzeba przejścia rehabilitacji. Może to być zarówno efekt chorób, które atakują organizm, jak również powrotu do zdrowia po wypadkach czy odzyskaniu sprawności po zabiegach chirurgicznych. W wielu przypadkach rehabilitacja stanowi podstawę uzyskania samodzielności i dobrego samopoczucia.

Zazwyczaj jednak rehabilitacja jest wykonywana w placówkach publicznych, gdzie pozostaje darmowa, jeśli lekarz wyda takie zalecenie. W niektórych miastach trudno jest się dostać do dobrego specjalisty z uwagi na kolejki; tymczasem nie zawsze można czekać, zwłaszcza w przypadku takich schorzeń, w których brak terapii oznacza pogorszenie stanu pacjenta. Odpowiedzią na zapotrzebowanie jest zwykle terapia przeprowadzana płatnie, prywatnie. Wiele osób się na nią nie decyduje ze względu na koszty i brak świadomości, ile rehabilitacja ma potrwać.

Ocena indywidualna

Zazwyczaj długość rehabilitacji przeprowadzonej dla danego pacjenta zależna jest przede wszystkim od tego, jaki jest jego stan zdrowia oraz z jakiego powodu terapia jest przeprowadzana. Indywidualna ocena powinna wynikać nie tylko z opinii lekarzy, ale również rehabilitantów, którzy dokładnie zapoznają się z przypadkiem i dotychczasową metodą leczenia, a także stanem pacjenta w momencie rozpoczęcia terapii i oczekiwanymi efektami. Taka indywidualna ocena pozwala na to, aby rehabilitacja była dostosowana do pacjenta i jego potrzeb, dlatego też trudno jest określić jednoznacznie, ile powinna trwać terapia nawet w tym samym schorzeniu.

Najkrócej i najdłużej…

Ogólnie określić można ramy, w których mniej więcej zamyka się czas realizacji rehabilitacji w najczęściej spotykanych przypadkach. Najkrótszym okresem, w którym pacjent pracuje bezpośrednio ze swoim rehabilitantem, są ok. dwa tygodnie rehabilitacji różnymi metodami oraz z różną intensywnością. W przypadku poważnego stanu pacjenta rehabilitacja przy skomplikowanych dolegliwościach potrwać może nawet 12 tygodni, a mowa jedynie o okresie, w którym chory pracuje bezpośrednio z rehabilitantem. Należy brać pod uwagę, że prócz tego istotny jest również czas, który chory poświęca na samodzielne ćwiczenia. Nie w każdym schorzeniu jest to możliwe, jednakże często przeprowadzanie treningu w domu stanowi połowę sukcesu rehabilitacyjnego.

Dostosowanie rehabilitacji do określonego pacjenta i schorzenia jest podstawą. Niegroźne w skutkach zwichnięcia mogą potrzebować tylko dwutygodniowego okresu rehabilitacji, podczas gdy stan po wypadkach nieraz wymaga nawet 12 tygodni terapii. W niektórych przypadkach, np. przy stwardnieniu rozsianym, kontakt z rehabilitantem jest stały.

Zapraszamy do skorzystania z usług Centrum Rehabilitacyjne RST