Aktywność fizycznaWiedza

Ćwiczenie na mięśnie Kegla po porodzie

Ćwiczenie na mięśnie Kegla po porodzie

Poród siłami natury wymaga od kobiety sporo trudu. W fizyczny wysiłek wydania na świat dziecka zaangażowane są mięśnie dna miednicy, zwane mięśniami Kegla. Ponieważ te partie mięśni były mocno obciążone przez ostatnie 9 miesięcy ciąży i sam poród, niezbędna jest ich regeneracja odbywająca się poprzez ćwiczenie mięśni Kegla.

Dlaczego mięśnie Kegla są tak istotne?

Mięśnie dna miednicy są bardzo ważną grupą mięśniową w ciele kobiety, stanowiącą trzy ułożone na sobie warstwy. Nie wolno bagatelizować ich znaczenia, ponieważ podtrzymują narządy układu moczowego (cewka moczowa, pęcherz moczowy), układu rozrodczego (macica i pochwa) oraz układu pokarmowego (odbyt). Mają więc wpływ na sprawność seksualną, a ich praca wpływa na oddawanie moczu i kału.

Poród i ciąża znacznie osłabiają pracę mięśni dna miednicy, może nawet dojść do mikrouszkodzeń ich struktury. Ćwiczenia po porodzie są jedyną drogą do wzmocnienia osłabionych tkanek. Zaniedbanie mięśni Kegla może mieć w przyszłości negatywne konsekwencje dla zdrowia, takie jak wypadanie macicy, czy nietrzymanie moczu.

Ćwiczenia po porodzie – ważny krok dla zdrowia kobiety

Aby zapobiec wstydliwym, kobiecym dolegliwościom warto rozpocząć ćwiczenie mięśni Kegla już w trakcie trwania ciąży. Zapobiegnie to nadmiernemu rozciągnięciu tkanek mięśniowych, na które napiera rosnące dziecko. Trening mięśni dna miednicy jest szczególnie ważny w okresie poporodowym. Intensywne ćwiczenia usprawniające można realizować od około 6-8 tygodnia po porodzie. Kilka dni po wydaniu na świat potomka warto rozpocząć od spokojnej gimnastyki: oddychania torem brzusznym, łagodnych prób napinania dna miednicy.

Samo ćwiczenie mięśni Kegla polega na powolnym zaciskaniu mięśni krocza aż do maksimum, a następnie ich rozluźnianiu w taki sposób, jakby winda wjeżdżała na „ostatnie piętro” a następnie bardzo powoli zjeżdżała w dół. Szczególnie ważny jest moment rozluźniania, należy robić to jak najwolniej. W pierwszych tygodniach po porodzie „winda” będzie opadać gwałtownie, ale z czasem mięśnie będą coraz mocniejsze i możliwe będzie spowolnienie zjazdu.

Dodatkowo należy pamiętać, żeby ćwiczenia po porodzie wykonywać z opróżnionym pęcherzem i nigdy nie ćwiczyć w trakcie karmienia dziecka. Mięśnie Kegla można trenować zarówno w pozycji leżącej, siedzącej, jak i stojącej.

Udostępnij