Choroby

Co to jest stwardnienie zanikowe boczne?

Co to jest stwardnienie zanikowe boczne?

Stwardnienie zanikowe boczne, czyli SLA jest chorobą neurodegeneracyjną o charakterze postępującym. Najbardziej znaną osobą, u której wykryto SLA, był Stephen Hawking.

Czym jest stwardnienie zanikowe boczne?

SLA powstaje, gdy dochodzi do uszkodzenia neuronu ruchowego. Jego struktura zostaje naruszona w wyniku postępującego procesu neurozwyrodnieniowego, który prowadzi do niszczenia włókien nerwowych i deficytu ruchowego. Osoba chora traci możliwości ruchowe, co wiąże się z brakiem możliwości wykonywania podstawowych czynności. Utrata funkcjonalności dotyczy nie tylko struktur kończyn, ale także narządów oddechowych czy pokarmowych. Osoby chore na SLA stają się inwalidami zupełnie zależnymi od osób trzecich. Stwardnienie zanikowe boczne nie ma jednak wpływu na zdrowie mentalne. Pacjenci są zdrowi psychiczne mimo zaburzeń sfery ruchowej.

SLA – przyczyny i objawy

Niestety mimo rozwoju nauki i medycyny, do tej pory nie udało się ustalić konkretnej przyczyny rozwoju SLA. Naukowcy sądzą, że choroba ma związek z mutacjami genowymi lub infekcjami wirusowymi, jednak są to tylko przypuszczenia. Stwardnienie zanikowe boczne dotyka przeważnie osób po 50 roku życia. Częściej chorują mężczyźni.

Pierwsze objawy choroby to ogólne osłabienie połączone z drżeniem kończyn. Problemy te nasilają się przeważnie w kończynach górnych. Chorzy maja trudności z trzymaniem przedmiotów, w późniejszym czasie następuje niedowład kończyn obejmujący także kończyny dolne. Osoby cierpiące na SLA borykają się ze skurczami mięśni oraz całych grup włókien mięśniowych. Wraz z postępem choroby następuje upośledzenie połykania, zaburzenia mowy oraz problemy natury emocjonalnej. Szczególnie niebezpiecznymi objawami choroby są zaburzenia oddechowe, jak bezdech senny.

Jak leczyć SLA?

Podstawową rolą leczenia choroby jest utrzymywanie chorego w jak najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. Niestety należy mieć świadomość, że choroba będzie postępowała, a stan chorego z każdym dniem będzie ulegał pogorszeniu.

Oprócz środków farmakologicznych, które mają złagodzić spastyczność mięśni, chorzy na SLA poddawani są rehabilitacji i fizjoterapii. Ćwiczenia mają wzmocnić mięśnie i opóźnić proces całkowitego ich zanikania. Chorzy ćwiczą także aparat mowy, korzystając z pomocy logopedów.

Stwardnienie zanikowe boczne to podstępna choroba, która przez dłuższy czas może nie dawać charakterystycznych objawów. Osoby chore na SLA muszą wykonywać ogromną pracę z fizjoterapeutami, by jak najdłużej utrzymać sprawność ruchową.

Więcej na temat SLA przeczytasz na stronie https://openmedical.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne-sla-przyczyny-objawy-i-leczenie/

Udostępnij