Uroda

Clear Aligner – czy naprawdę warto?

Clear Aligner – czy naprawdę warto?

Klasyczny aparat ortodontyczny jest sprawdzoną i skuteczną metodą korekty wad zgryzu. Mimo dobrych wyników terapeutycznych nie sposób zapomnieć o jego wadach. Są to przede wszystkim dyskomfort estetyczny aż do czasu zakończenia leczenia (aparat jest spory i dobrze widoczny na uzębieniu), a także utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Naukowcy i ortodonci pracują nad ulepszeniem tej metody, a jednym z wyników tej pracy jest system nakładowy Clear Aligner.

Czym jest Clear Aligner?

Jest to aparat korygujący zgryz jednak w zupełnie innowacyjnej formie indywidualnie dopasowanych nakładek (tzw. szyn). Największą zaletą tej metody jest fakt, że nakładki są wykonane z przeźroczystego polimeru, a więc bardzo słabo widoczne. Rozwiązanie to zostało opracowane przez koreańskiego stomatologa- doktora Tae Weon, a rozpowszechnieniem tej metody zajęła się niemiecka firma Scheu Dental. Odpowiednio dopasowany Clear Aligner może być wykorzystany do przesuwania zębów, ich wciskania i wyciągania z dziąseł, rotacji wokół własnej osi. Leczy się nim stłoczenie zębów, diastemę, zgryz otwarty, głęboki i krzyżowy oraz nawroty wad zgryzu po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

Dla kogo?

O zakwalifikowaniu pacjenta do wykorzystania aparatu Clear Aligner decyduje ortodonta prowadzący leczenie danego pacjenta. Konieczne jest wykonanie zdjęcia cefalometrycznego (zdjęcie rentgenowskie czaszki z profilu, obrazuje struktury kostne i tkanki miękkie) oraz pobranie wycisku szczęki i żuchwy, na podstawie którego zostaną wykonane spersonalizowane nakładki. Same nakładki są wykonywane przy pomocy maszyny do termoformowania materiału pod wysokim ciśnieniem, na podstawie modelu stworzonego i przeanalizowanego przez dedykowane oprogramowanie komputerowe.

Zwykle wykonywane są trzy szyny o takim samym kształcie, ale innych grubościach: odpowiednio 0,5 mm (soft), 0,625 mm (medium) i 0,75 mm (hard). Różnica między nimi polega na sile oddziaływania na zęby- zwiększenie grubości przekłada się na większą sztywność. Pacjent kolejno nosi każdą z nakładek przez tydzień, zaczynając od najmiększej. Po 3 tygodniach (jeden etap) podczas wizyty kontrolnej, oceniane są postępy leczenia i pobierane wymiary do wykonania nowego zestawu szyn. Ilość etapów wymaganych do przejścia, aby uznać leczenie za zakończone, jest indywidualna i waha się między 2, a nawet 20 (od 2 miesięcy do 2 lat). Leczenie zakończone jest okresem retencji, mającym na celu utrwalenie zmian i trwa on zwykle dwa razy dłużej niż sam okres leczenia.

Pacjenci cenią sobie Clear Aligner przede wszystkim za jego dyskrecję- aparat jest niemal niewidoczny. Mimo dużego wpływu na zęby nie przynosi dyskomfortu i bólu jak zwykły aparat ortodontyczny. Z łatwością można go zdjąć i umyć, co zapewnia większą higienę w jamie ustnej. Koszty leczenie aparatem Clear Aligner są niższe niż w przypadku aparatu klasycznego i wynoszą od 600 do 800 złotych za jeden łuk zębowy (3 szyny różnej grubości na jedne etap leczenia). Koszty te są oczywiście w zależności od miasta, w którym odbywamy leczenie. Po najlepszą jakość obsługi warto wybrać się do renomowanego gabinetu jak OrthoVision w Warszawie.

Udostępnij