Wiedza

Budowa dna miednicy

Budowa dna miednicy

Miednica pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru tułowia na nogi. Dlatego jest to taki duży mięsień. Po drugie miednica wraz z przyczepionymi do niej mięśniami odpowiada za utrzymanie górnej części ciała w prawidłowej pozycji. To właśnie ten mięsień reguluje ustawienie naszego kręgosłupa w trakcie stania, jak również w trakcie chodzenia.

Budowa miednicy

Miednica to jeden z najważniejszych mięśni w naszym ciele. Dno miednicy składa się z trzech leżących, jedna na drugiej warstw mięśni. Ich najważniejszym zadaniem jest podtrzymywanie narządów takich jak: cewka moczowa, odbyt, pochwa, pęcherz moczowy i macica u kobiet. Mięśnie te napinają się pulsacyjne, gdy przykładowo kaszlemy lub kichamy.

Anatomia miednicy

Anatomię miednicy musimy podzielić na płeć. U kobiet buduje ją mięsień przypominający kształtem literę “U”, którego włókna przebiegają od kości łonowej, pod wargami sromowymi, w pobliżu łechtaczki, ujścia cewki moczowej oraz przedsionka pochwy.

Mięsień miednicy dzieli się na część zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną. Zewnętrzna odpowiada za powyższą część, a środkowa tworzy ona tzw. przeponę moczowo-płciową kształtem przypominającą trójkąt. Wewnętrzna część jest zbudowana z mięśnia dźwigacza odbytu, który jest parzystym mięśniem mającym kształt leja skierowanego w dół do odbytu i kości guzicznej.

Zobacz: Ćwiczenia mięśni dna miednicy - BeBo® Polska

Wśród mężczyzn anatomia dna miednicy również dzieli się na część zewnętrzną oraz środkową.

Zewnętrzna warstwa odpowiada za obszar pomiędzy moszną a odbytem, w którym znajdują się: mięsień zwieracz odbytu, mięsień opuszkowo-gąbczasty, mięsień kulszowo-jamisty, krocze oraz korzeń penisa. Środkowa nie różni się od tej kobiecej. Również tworzy przeponę moczowo-płciową, która przypomina trójkąt.
Wewnętrzna część zbudowana jest z mięśnia gruszkowatego oraz zasłaniacza wewnętrznego.

Podsumowanie

Budowa i anatomia miednicy jest skomplikowana. Aczkolwiek warto znać chociaż podstawy. Ta część ciała odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie i nie możemy o niej zapominać.

Udostępnij