Alkoholizm – gdzie szukać pomocy?

Leczenie alkoholizmu

W dzisiejszych czasach używki są bardzo popularne. Jedną z najczęściej spotykanych, która dodatkowo wpływa destrukcyjnie na życie, jest alkohol. Im szybciej uzależnienie zostanie zdiagnozowane i wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, tym prościej proces kuracji będzie przebiegał. Istnieje kilka sposobów pomocy takim osobom.

Leczenie w domu

O ile stadium choroby nie jest zaawansowane i na dodatek pacjent sam chce podjąć się leczenia, to możliwe jest przeprowadzenie detoksykacji alkoholowej w domu. W tym celu konieczne jest jednak, aby alkoholik był pod stałą kontrolą lekarza zajmującego leczeniem się tego typu schorzeń. Ponadto niezwykle istotne jest również uczęszczanie na terapie psychoterapeutyczne. Na nich uzależniony nauczy kontrolowania negatywnych emocji i akceptacji szkód, jakie wyrządził do tej pory. Niekiedy wrócenie do normalnego funkcjonowania i konieczność spojrzenia w oczy wszystkim osobom, które się skrzywdziło w trakcie spożywania alkoholu jest bardzo trudne i nie każdy jest w stanie pogodzić się z tym wszystkim. Pojawiają się więc stany depresyjne, które mogą prowadzić do tragedii. Na takich sesjach więc alkoholik uczy się również tego, jak naprawić swoje relacje z bliskimi, a także jak powrócić do funkcjonowania sprzed choroby.

Ośrodek terapii uzależnień

W momencie, kiedy stadium choroby jest zaawansowane i na dodatek chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że musi się leczyć, to jedynym rozwiązaniem dla niego może okazać się ośrodek odwykowy dla alkoholików. W miejscu takim pracują osoby wyspecjalizowane w radzeniu sobie z takimi przypadkami. W pierwszym etapie leczenie alkoholizmu polega na przymusowej detoksykacji alkoholowej. Następnie chory uczęszcza na sesje indywidualne, a potem grupowe. Ważne jest to, że w takim ośrodku nie ma możliwości powrócenia do nałogu. Ponadto lekarze wiedzą dokładnie, jak wyleczyć wyniszczony w wyniku spożywania alkoholu organizm. Samodzielnie jest to niezwykle trudne. Plan leczenia jest indywidualnie dostosowywany do pacjenta, dzięki czemu przynosi efekty w bardzo szybkim czasie.