Włoska restauracja w Krakowie – panna cotta i nie tylko

Restauracja w Krakowie może mieć niejedno imię. Można tutaj delektować się daniami w stylu polskim, francuskim, wietnamskim… Można też skusić się na jedzenie włoskie. A teraz przeczytajcie, co takiego wyróżnia kuchnię włoską na tle innych kuchni… Czy tylko fakt, że mamy tutaj makarony na tysiąc sposobów? No, nie tylko.

Co Włosi kochają najbardziej?

Kuchnia włoska to przede wszystkim duża ilość warzyw. Co zresztą nie dziwi, bo przecież na południu Europy zawsze jedzono dużo warzyw. Oliwy także zawsze było pod dostatkiem – to także ważny element kuchni śródziemnomorskiej.

Włoska restauracja w Krakowie zaprasza gości na dania obficie przyprawione. Oregano, bazylia, pieprz, estragon, rozmaryn, a także parmezan – pychota prosto z włoskich stron. Włosi znają te przyprawy od zawsze, a w czasie wypraw geograficznych rozpropagowano je na cały świat, aby każdy mógł poznać, co to za cuda podniebienia. Kuchnia włoska to także pomidory. Trudno wyobrazić sobie makarony bez pomidorów, a pomidorów bez bazylii, to są właśnie włoskie klimaty.

Więcej o kulinarnych zwyczajach Włochów możecie przeczytać tutaj: http://dlugiezycie.pl/2015/01/11/kulinarne-zwyczaje-wlochow/.

Bez mięsa po włosku?

Co jest jeszcze charakterystycznego dla kuchni włoskiej, a o czym wiadomo już od co najmniej kilku stuleci? Otóż kiedy w czasie popularnych wypraw geograficznych angielscy podróżnicy wyprawiali się na południe Europy, właśnie do Italii, nie mogli nadziwić się, że Włosi jedzą tak mało mięsa, za to kochają pieczywo! I to nie ciemne, a jasne, jasne chrupiące bułeczki wypiekane we włoskich piekarniach, nie sposób od tego nie zacząć śniadania. Podczas gdy Anglicy zajadali się jajkami na miękko, Włosi kochali węglowodany.

Niejedna włoska restauracja w Krakowie raczy na śniadanie ludzi pysznym pieczywem – koniecznie w wersji mini, bo Włosi, podobnie jak Francuzi czy inni mieszkańcy regionu śródziemnomorskiego nie lubią się przejadać.

Czy owoce są szkodliwe?

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka na temat kuchni włoskiej – otóż w naszych czasach oczywiste jest, że owoce są zdrowe, niestety kilka stuleci temu uważano, że owoce, które Włosi bardzo lubią, mogą szkodzić na zdrowie. Na szczęście dzisiaj nikt już tak nie uważa, i odwiedzając włoskie knajpki zawsze możesz zamówić pyszny włoski deser, oczywiście z owocami.

Czym jeszcze uraczy cię chętnie włoska restauracja? Oczywiście owocami morza. Popularna w kuchni włoskiej jest też polenta czy tiramisu, a także pyszna panna cotta. Niestety, jeśli chciałbyś do tego zamówić poranną kawę, musisz zadowolić się małą filiżanką, bo przecież już od starożytności wiadomo, że umiar to złota zasada.

Popularne wpisy