Kulinarne zwyczaje Włochów

http://tradycyja.pl/

Tradycyjny polski model codziennego odżywiania znacznie różni się od stylu włoskiego. Nasze mamy przez całe dzieciństwo powtarzały nam, że absolutnie najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, bez którego nie powinno się nawet wychodzić z domu.

Włosi natomiast zaczynają dzień od małej filiżanki czarnego, mocnego espresso, która dodaje im energii i siły na resztę poranka. Czas na pierwszy, zazwyczaj bardzo skromny posiłek w postaci ciastka lub kanapki (lub słynnej włoskiej grzanki – bruschetty) następuje dopiero w godzinach przedpołudniowych.

Około późnego południa Włosi spożywają dwudaniowy obiad. Pierwsze danie to zazwyczaj porcja risotto lub tradycyjnego makaronu z ulubionymi sosami – bolońskim lub neapolitańskim. Danie drugie przypomina nasz tradycyjny polski obiad – mięso lub ryba podawana z warzywami i ziemniakami. Tradycyjnie (zupełnie tak jak w Polsce) po obiedzie podaje się deser i kawę. Po obiedzie i deserze przychodzi czas na sjestę, czyli spokojne oddanie się trawieniu.

Warto wspomnieć, ze tradycyjna włoska pizza, goszcząca również na naszych stołach nie jest wcale drożdżowym plackiem, jaki często możemy spotkać w rodzimych pizzeriach i który uważamy za tradycyjny włoski wyrób. Prawdziwa pizza to ciasto bez dodatku drożdży, bardzo cienkie i chrupiące, obficie posmarowane sosem pomidorowym, posypane mozzarellą oraz ziołami, zwłaszcza bazylią, oregano i tymiankiem.

Ostatnim posiłkiem w ciągu całego dnia jest kolacja (po włosku „la cena”), która, zupełnie inaczej niż w Polsce, jest najbardziej obfita w skali całego dnia. Na suto zastawionym stole ląduje makaron, pizza, desery, alkohol (zazwyczaj białe wino lub słodkie limoncello – przepyszny likier cytrynowy), świeże owoce i wyborne włoskie sery i wędliny. Włosi, słynący z gościnności na kolację zapraszają członków rodziny i osoby z grona przyjaciół, aby razem oddać się zasłużonemu odpoczynkowi po całym dniu pracy. Kolacyjne biesiady, zwłaszcza w weekendy, ciągną się przez cała noc, we wtórze tańców i śpiewów. Włosi po prostu kochają życie, bierzmy z nich przykład!

W Małopolsce prawie każda restauracja może poszczycić się kuchnią włoską w menu, ale tylko nieliczne lokale opracowały ją do perfekcji.

restauracja kraków

Popularne wpisy